niedziela, 27 stycznia 2013

Google – operatory wyszukiwania (http://kursdlaopornych.pl/google-operatory-wyszukiwania/)




Google – operatory wyszukiwania

http://kursdlaopornych.pl/google-operatory-wyszukiwania/

Kiedy wpisujemy jakieś hasło do wyszukiwarki, w wynikach na górze wyświetlane są najpopularniejsze strony, które mają z tym hasłem coś wspólnego. Najpopularniejsze, czyli takie, do których prowadzi najwięcej linków.
Oznacza to, że zaproponowane witryny nie muszą zawierać szukanych informacji. Być może na następnych stronach z wynikami znajdzie się coś ciekawego, ale jeśli Google znalazło 200 tysięcy stron z daną frazą, przeglądanie wszystkich jest pozbawione sensu.
wyniki w google
liczba znalezionych stron

Dlatego w pierwszej kolejności należy doprecyzować zapytanie. Jeżeli ktoś szuka rysunków przedstawiających papierowe karty do gier, raczej ich nie znajdzie wpisując hasło karty grafika. Ponieważ strony o graniu na komputerze są częściej wyszukiwane i linkowane niż gry karciane, po wysłaniu takiego zapytania pojawią się różne rankingi sprzętu do komputerów.
Wpisanie frazy karty talia grafika powinno dać już lepsze efekty. Podobnie jak kliknięcie na Grafikę na górze.
google grafika
Kliknięcie na tym napisie sprawi, że pojawią się obrazy dla podanego hasła.

Zaawansowane wyszukiwanie

Wyniki, które zaproponuje Google, pomimo kilkukrotnego doprecyzowania frazy i sprawdzenia dalszych stron z propozycjami nie muszą zadowalać. W takim wypadku warto poszukać po prawej stronie ikony z kołem zębatym. Pozwala ona włączyć szukanie zaawansowane.
wyszukiwanie zaawansowane
Wyszukiwarka zaawansowana jest na tyle przejrzyście opisana, że nie ma sensu więcej o niej pisać. Bezpośredni adres do niej to google.pl/advanced_search

Operatory wyszukiwania

Jeżeli dobranie odpowiedniej frazy i wyszukiwanie zaawansowane nie dają rezultatu, można jeszcze bardziej doprecyzować zapytanie dzięki operatorom. Owe monstrum to znaki lub słowa, które trzeba dopisać do szukanego hasła. Każdy zjadacz chleba jest w stanie je opanować.
Cudzysłów ””. Napisanie hasła w cudzysłowie spowoduje, że Google będzie szukać dokładnie takiej frazy – w takiej samej kolejności i z taką samą pisownią. Przydaje się to np. podczas szukania tekstu, którego znamy mały fragment, szukania utworu o danym tytule lub hasła, które jest podobne do innego, bardziej popularnego.
Porównaj: pies królik mysz a „pies królik mysz” lub karty graficzne do gier a “karty graficzne do gier”
Tylda ~. Sprawia, że słowo, przed którym jest wstawiona, może zostać zastąpione synonimem (czyli innym wyrazem o podobnym znaczeniu). Między tyldą a wyrazem nie powinno być odstępu.
Porównaj: opracowanie pan tadeusz a ~opracowanie pan tadeusz
Tips – tylda znajduje się po lewej, pod klawiszem Esc – należy ją wcisnąć razem z Shiftem. Jeżeli po ich wduszeniu nie został wstawiony znak – naciśnij spację.
Minus -. Wyklucza część wyników. Przydaje się np. wtedy, kiedy szukana fraza ma więcej niż jedno znaczenie.
Porównaj: dysk a dysk -hdd
Gwiazdka *. Zastępuje ona dowolny ciąg znaków. Może się przydać, kiedy nie znamy pełnej nazwy jakiegoś przedmiotu lub brakuje nam słowa.
Zobacz: “gdzie diabeł nie może tam * pośle”
OR (lub). Jeżeli chcesz, aby w wynikach pojawiały się strony tylko z jednym słowem wymienionym w formularzu, musisz oddzielić je operatorem OR (wielkimi literami).
Zobacz: mistrzostwa 2014 OR 2018
Dwie kropki .. Wyszukuje stron, na których są liczby z podanego zakresu. Pomiędzy liczbami a kropkami nie powinno być odstępu, a żeby rozróżnić, co mają przedstawiać liczby, warto dopisać kg, zł czy inną wartość.
Porównaj: karta graficzna 900..1100 a karta graficzna 900..1100 zł (to pierwsze weźmie za prędkość zegarów, a to drugie za cene)
site: Sprawia, że przeszukiwana jest tylko jedna strona. Jeżeli zostanie użyty w ten sposób: akapit site:kursdlaopornych.pl – zostaną wyświetlone wszystkie podstrony mające coś wspólnego z akapitami. Jeżeli zostanie użyte samo site:kursdlaopornych.pl (bez spacji po dwukropku) – pojawią się wszystkie podstrony zaindeksowane przez wyszukiwarkę.
cache: Google przeszukując Internet, zapamiętuje wszystkie strony, przez które przeleciał. Jest to bardzo przydatne narzędzie, jeżeli chce się obejrzeć stronę, która akurat nie działa lub w ogóle przestała istnieć.
Zobacz: cache:kursdlaopornych.pl/writer
intext: Wyszukuje podanej frazy w zwykłych akapitach (tekście) na stronie.
Porównaj: pascal a intext:pascal
intitle: Wyszukuje te strony, które w tytule mają podane słowa.
Porównaj: robak w uchu a intitle:robak w uchu
allintitle: Podobnie jak wyżej, ale wszystkie słowa muszą pojawić się w tytule.
Porównaj: pies królik mysz a intitle:pies królik mysz a allintitle:pies królik mysz
inurl: Wyświetla strony, które mają w swoim adresie podane hasło.
Porównaj: psiak a inurl:psiak
allinurl: Podobnie jak wyżej, ale wszystkie słowa muszą znaleźć się w adresie strony.
Porównaj: writer kurs a allinurl:writer kurs
inanchor: Anchor to opis odnośnika. Zamiast umieszczać na stronie link z pełnym adresem http://kursdlaopornych.pl/writer/akapity/wprowadzenie-do-akapitow/ można napisać krócej – tworzenie akapitów. Ten krótszy tekst to jest właśnie anchor. A operator pozwala wyszukać strony opisane w linkach podanym hasłem.
Porównaj: układ strony a inanchor:układ strony
allinanchor: Tak samo jak wcześniej, tyle że wszystkie słowa muszą znaleźć się w odnośnikach prowadzących do strony.
Porównaj: inanchor:writer akapit kurs a allinanchor:writer akapit kurs
file: Wyszukuje pliki o danej nazwie (ale nie liczcie na to, że dzięki temu operatorowi pościągacie najnowsze filmy i muzykę z sieci :p)
Zobacz: file:rammstein – zawiedzeni, że większość to obrazki?
google pliki
Właściciele praw autorskich mogą zgłosić ich naruszenie, co powoduje zablokowanie strony w wyszukiwarce.
filetype: Pozwala doprecyzować typ plików.
Zobacz: libreoffice filetype:pdf
numrange: Wyszukuje strony, na których są liczby z danego przedziału. Coś jak dwie kropki podane na początku spisu. Tyle, że pomiędzy cyframi jest myślnik.
Zobacz: bydgoszcz numrange:1300-1600
daterange: Bardzo przydatna opcja, która pozwala wyłapać te strony, które zostały dodane lub zaktualizowane w podanym czasie. Bardzo często szukając jakiejś informacji, Google wyświetla stare strony np. z 2005 roku. Żeby mieć od razu świeże, należy określić daty. Jedyna trudność polega na tym, że tu zakres podaje się w dniach juliańskich.
Nie wdając się w szczegóły – to liczba dni, która upłynęła od 01.01.4713 p.n.e. Konkretną datę można wyliczyć na tej stronie dni juliańskie (szybka instrukcja – wpisz na górze datę, po wpisaniu roku wciśnij Tab lub kliknij na innym polu, bo inaczej nie przeliczy dni i skopiuj liczbę oznaczoną jako JDN).
Porównaj: libreoffice a libreoffice daterange:2455805-2455926 (2011.09.01-2011.12.31)
info: Wyświetla informacje o stronie. Przydatne raczej dla ich właścicieli niż poszukiwaczy.
Zobacz: info:kursdlaopornych.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz